STRONA GŁÓWNA

 

OD RÓWNI KRUPOWYCH NA ANTAŁÓWKĘ, UL. KARŁOWICZA I CHAŁUBIŃSKIEGO

 
RÓWNIE KRUPOWE


Park Krajobrazowy Równi Krupowej to wielka łąka w samym sercu miasta, skąd jest najpiękniejszy widok na pasmo tatrzańskie, górujące nad Zakopanem. Teren ten przedzielony jest na pół przez ulicę Kościuszki, prowadzącą od dworca w kierunku Krupówek.

Na terenie Równi Krupowej jest wiele miejsc, gdzie można w spokoju podziwiać wspaniałe widoki - niemal co kilka kroków rozstawione są tu ławeczki przy zadbanych alejkach. Ale można również w lecie spokojnie rozłożyć koc na trawie i zażywać kąpieli słonecznych.

   

Z jednej strony, na Dolnej Równi Krupowej, podziwiać możemy porośnięte smrekowym lasem zbocze Gubałówki z charakterystyczną wieżą nadajnika telewizyjnego. Jest to również miejsce, gdzie organizowane są wszelkie imprezy plenerowe, poczynając od koncertów, parad, happeningów, a kończąc na festiwalach (jak np. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich w sierpniu) i hucznych imprezach sylwestrowych. W zimie polecam zwłaszcza tradycyjną gazdowską "gońbę", czyli paradę i wyścigi zaprzęgów i sań w tradycyjnej ludowej oprawie.

     

Po drugiej stronie ulicy, na Górnej Równi Krupowej, czeka nas jeszcze większa gratka - wspaniała panorama Tatr polskich na czele z Giewontem.

       

 
Ciekawą ozdobą Równi są również pomniki - szereg drewnianych figur w okolicy Alei 3 Maja oraz oryginalna niby-sfera - "Orbita" w pobliżu Urzędu Miasta.